bahçeşehir veteriner kliniğinde köpek muayenesi
Hizmetlerimiz

   Kediniz ve köpeğinizin ile yurtdışına çıkarmadan önce yerine getirmeniz gereken bazı şartların olduğu uygulamalar vardır. Her ülke için farklı kurallar olmakla birlikte Avrupa Birliği ülkeleri standart kuralları uygulamaktadırlar. Genel olarak Avrupa Birliği ülkelerine köpeğinizi götürmek istediğinizde uymak zorunda olduğunuz kuralların başında Kuduz Titrasyon Testi gelir ve bu testin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar evcil dostunuzu ülkelerine girişini kabul etmemektedirler.

 

Yurtdışı Prosedür

 

   Kediniz ve köpeğiniz ile yurtdışına çıkarmadan önce yerine getirmeniz gereken bazı şartların olduğu uygulamalar vardır. Her ülke için farklı kurallar olmakla birlikte Avrupa Birliği ülkeleri standart kuralları uygulamaktadırlar.

 

   Genel olarak Avrupa Birliği ülkelerine köpeğinizi götürmek istediğinizde uymak zorunda olduğunuz kuralların başında Kuduz Titrasyon Testi gelir ve bu testin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar evcil dostunuzu ülkelerine girişini kabul etmemektedirler. Bu durumda, eğer evcil hayvanınız ilk kez yurtdışına çıkacaksa, en az 4 ay öncesinde hastanemizden destek istemeniz gerekmektedir.

 

   Köpeğinize kuduz aşısı yapıldığında kanda antikor oluşması yaklaşık 1 aylık bir süre gerektirir. Bu yüzden kan alınacak tarihten en az 1 ay öncesinde kuduz aşısının yapılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle aşı uygulaması sonrası 1 ay beklemek gerekir. 1 ayın sonunda dostunuzdan alınan kan örneğinden çıkarılan kan serumu hekimimiz tarafından akredite bir laboratuvara gönderilir. Bu laboratuvardan sonuç gelmesi yaklaşık 1 haftayı bulabilir.

 

   Akredite laboratuvardan alınan onaylı test raporu, onaylanma tarihinden 3 ay sonra olmak şartıyla ve yolculuğunuzdan 48 saat önce ilinizin gümrük müdürlüğüne köpeğiniz ile birlikte giderek gerekli işlemlerin yapılması (A.B. Pet Sağlık Formu'nun alınması) sağlanmalıdır.

 

   Bunun dışında yurt dışına çıkacak olan köpeğinizin mikroçip taşıması zorunluluğu bulunmaktadır. Köpeğinize veteriner hekiminiz tarafından takılacak olan mikroçip ve bu mikroçipin kimlik kartına yapıştırılan barkod numarası, kimliğin o evcil hayvana ait olduğunun ispatıdır ve atlanmaması gereken bir kuraldır.

 

   Daha önce yurtdışına çıkmış ve kuduz titrasyon testi müspet olarak alınmış evcil hayvanların her yıl zamanında kuduz aşısının yenilenmesi durumunda sonraki yolculuklarda sizlerden tekrar kuduz titrasyon test sonucu istenmeyecektir.

 

   Diğer bir önemli husus ise her havayolu şirketinin (eğer havayolu kullanacaksanız) pet transportu ile ilgili kuruma özel kurallarının olduğudur. Bu nedenle yolculuğunuzdan bir süre önce bilet almış olduğunuz firrmayla irtibata geçerek taşıma kabı, ağırlık gibi hususlarda firma kurallarını öğrenmeyi kesinlikle unutmamalıdır.

 

Yurtiçi Prosedür

 

   Kedi ve köpeklerin büyük çoğunluğu seyahat etmekten hoşlanmazlar. Bazen istemesek de evcil dostlarımızla ülkemiz içerisinde kara, demir ya da hava yolu ile yolculuk etmek zorunda kalırız. Bu durum bizler için olduğu kadar onlar için de stres kaynağı oluşturur. Ülkemizde toplu taşıma araçları ile yapacağınız seyahatler az çok farklılık göstermekle beraber belli kurallara tabidir.

 

   Hava yolu ile seyahat: En sık tercih edilen yöntemlerin başında uçak yolculuğu gelmektedir. Bunun için hava yolu taşıma şirketleri bazı sınırlamalar getirmiştir. Köpeğimizi uçak kabinine alıp yolculuk yapmak istiyorsak köpeğimizin taşıma çantası ile birlikte tartıldığında 8 kiloyu geçmeme şartı aranmaktadır (+1-2 kg.lık limit aşımları hoş görülebilmektedir). Bununla birlikte köpeğinizin taşıma çantası boyutları 23x40x55 cm. den (bu ölçülerde de kati denetim olmamakla beraber belirtilen ölçülerin fazla aşılmamasında fayda vardır) büyükse hava yolu taşıma firması köpeğinizi kabinede yolculuk için kabul etmeyecek ve kargo bölümünde seyahati sağlanacaktır. Hava yolu firması uçuştan en az 15 gün önce aranılarak köpeğiniz  için rezervasyon yapılmalıdır. Köpeğinizin  hava yolu ile seyahati için sağlık karnesinde özellikle kuduz aşısı olmak üzere bütün diğer aşılarının eksiksiz olmasıyla birlikte köpeğinizin  seyahate uygun olduğunu belirten veteriner hekim tarafından hazırlanmış sağlık raporu istenilmektedir. Bunların dışında köpeğiniz yolculuk esnasında telaşlanıp heyecanlanıyorsa bunun için veteriner hekiminizin önereceği dozda sakinleştirici ilaçlar kullanılabilir.

 

   Otobüs ile seyahat: Otobüs yolculuklarında ise taşıma şirketi ile yapacağınız görüşmeler, şoför ve muavin ile oluşturacağınız ikili ilişkiler sayesinde evcil hayvanınızın seyahat olanakları şekillenecektir. Bazı şirketler otobüsün içinde seyahate izin verirken bazıları ise bagajda gitmesini şart koşabilirler. Bagajda seyahat köpeğinizin  sağlığı için çok riskli olmasının yanında psikolojisini de bozacağından hastanemizce kesinlikle önerilmemektedir. Otobüs yolculukları uzun ve sarsıcı olacağı köpeğinizin veteriner hekiminiz tarafından uygun görüşeceği dozda sakinleştirilmesi gerekebilmektedir. Bununla birlikte otobüs firrmaları evcil dostlarımız için sağlık karnesinde özellikle kuduz aşısı ve veteriner sağlık raporunu sizlerden talep edebilmektedirler.

 

    Tren ile seyahat: Trenler köpeğiniz için ülkemizde en ideal toplu taşıma seçeneğidir. Evcil dostumuzun tren içerisinde aşırı gürültü yapmaması şartı aranmaktadır. Köpeğinize yanınızda ayrı bir koltuk almak isterseniz TCDD %50 indirim uygulamaktadır. Bununla birlikte evcil dostunuzun taşıma çantası veya kafesinin diz üzerine taşınabilecek boyutta olması istenilmektedir. Bunların dışınca evcil dostumuzun özellikle kuduz aşısı ile birlikte tüm aşılarının yapılmış olması ve veteriner hekim tarafından hazırlanması gereken ve evcil dostumuzun seyahat için herhangi olumsuz durum taşımadığını belirten sağlık raporunuzun olması gerekmektedir.

 

Kuduz Titrasyon Testi

 

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyinin 26.05.2003 tarihli 998/2003 sayılı düzenlemesiyle pet hayvanlarının ticari olmayan hareketlerine bazı kurallar getirilmiştir. Bunların başında kuduz titrasyon testi gelmektedir. Kuduz titrasyon testi için köpeğinizden alınan kan örneği Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş olan ülkemizdeki tek akredite laboratuvara teslim edilecektir. Bu işlemlerden en az bir ay önce köpeğinizin kuduz aşısının yapılmış olması gerekmektedir. Kan örneği, kanı alan veteriner hekimimiz tarafından hazırlanacak olan diğer belgelerle akredite laboratuvara elden teslim edilir. Sonuç 1 hafta içinde hastanemize gönderilmektedir. Yurt dışı çıkış için test sonucunun belgelendiği günden itibaren 3 ay süresince beklenilmesi zorunludur. Bu test AB tarafından yapılması zorunlu ilan edilen bir uygulamadır. AB üye ülkelerine giriş yapacak olan köpeklerin ülkelerinden hareket etmelerinden en geç 3 ay öncesine kadar antikor titrelerini belgelendirmelidirler.

 

Mikroçip Uygulama

 

   Mikroçip sevimli dostlarımızın tüm bilgilerinin işlenebileceği bir kayıt oluşturma amacıyla geliştirilmiş, uluslararası standartlara uygun olarak deri altına implant edilebilen elektronik bir aygıttır. Mikroçip uygulaması pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipin basit bir şekilde deri altına enjekteedilmesidir. Uygulama herhangi bir ağrı, acı yada lokal irritasyona neden olmaz. Köpeklerde kayıp ya da çalınma durumlarında kimlik tespiti kolaylığı sağladığından mikroçip uygulaması büyük önem arz etmektedir.